آموزش دی وی دی |مجله آموزشی مقالات آموزشی, ترفندهای آموزشی

آموزش از راه دور: به چه نحو یک نفر را متمرکز نگهداریم؟  (۲)

آموزش از راه دور: به چه نحو یک نفر را متمرکز نگهداریم؟  (۲)

ایجاد ارتباط با مردم دیگر تحت نام یک امر حیاتی در افزایش مهارت فرد و با این وجود بالا رفتن تمرکز است. برای این منظور نیازمند بهره برداری از راه های دارای اختلاف مانند به کارگیری ابزارهای مختلف هستیم. بکار گیری شیوه های مختلف، انگیزه مردم را در آموزش های راه دور بالا می برد.

اجرا دوره های آموزشی که بتواند انگیزه و شور و شوق مردم را در جهت کسب آموزش بالا ببرد، بسیار حائز ارزش است. در آموزش های راه دور مردم آزمایشات خود از روش واسطه ها کسب می کنند حال اگر واسط های به کارگرفته شده ابزارهای آنلاین با کیفیت باشند، می توانند به مصرف کنندگان در جهت حفظ تمرکز خود کمک شایانی کنند.

در نوشته قبل به four نکته از ۱۰ شیوه مورد نظر اشاره نمودیم که شامل موارد پایین می شود

۱. برنامه بریزید و به برنامه خود پایبند باشید.

۲. تعیین کردن فرصت (Deadline)

three. نگهداشتن هدف نهایی در فکر

four. طرح کردن و نظارت کردن بر عملکرد در فواصل منظم

نوشته قبل را قادر اید از لینک پایین مطالعه فرمائید:
آموزش از راه دور: به چه نحو یک نفر را متمرکز نگهداریم؟

آموزش الکترونیک اصطلاحی است گسترده که شامل انتخاب، سازماندهی، تعیین توالی و ارزیابی ابزار و محتوا در جهت رسیدن به سری ای از اهداف می شود. حال اگر دیزاین این دوره ها بدون توجه به اصول و بنا شده بر تکنولوژی های ضعیف باشد، نه فقط رغبت یادگیری را از مخاطبان می گیرد حتی آن ها را گیج و مایوس می سازد. توجه به پایه های اصولی و ایجاد محیطی خوب می تواند دوره های آنلاین تاثیرگذاری را برای مخاطب ایجاد کند. پیشتر به بیان دیگر موارد می پردازیم.


۵. تعامل بیشتر با فراگیران دیگر

عدم وجود کلاس درس امکان دارد فراگیران را در یک حالت انزوا و تنهایی قرار دهد. این حس انزوا و تنهایی می تواند مانع بزرگی برای آنها در تمامی مراحل آموزش الکترونیکی باشد. برای جلوگیری از روش فوق الذکر، فراگیران باید به طرز منظم خود را در تماس با هم کلاسی های خود قرار دهند.

 این ارتباطات با دیگران خستگی را در آن ها کاهش می دهد و دلیل بروز این حس می شود که آن ها در این روش مبارزه تنها نیستند. کیفیت تعاملات هم موثر خواهد بود، تعاملات با کیفیت می تواند حسی ازامنیت و پشتیبانی میان فراگیران ایجاد نماید و به آن ها انگیزه ماندن و فعالیت در دوره را القا کند. پلت فرم هایی مانند Skype یا فیس بوک در تسهیل تعاملات و برقراری این چنین روابطی حائز ارزش هستند.

 ۶. استفاده خوب از ابزارهای آنلاین

یکی از عظیم ترین مسائل و مشکلاتی که متقاضیان دوره های الکترونیکی و یا آموزش از راه دور با آن مواجه هستند عدم وجود مدیریت و نظارت مداوم بر آن هاست. دارای چنین مفهومی که هیچکس فراگیران را در مسیر خود به طرز مداوم و مستمر هدایت نمی کند تا آن ها از مسیر صحیح خود منحرف نشوند.

ارتباطات با همکلاسی ها خستگی را در فراگیران کاهش می دهد و دلیل بروز این حس می شود که آن ها در این روش مبارزه تنها نیستند. کیفیت تعاملات هم موثر خواهد بود، تعاملات با کیفیت می تواند حسی از امنیت و پشتیبانی میان آنها ایجاد نماید و به آن ها انگیزه ماندن و فعالیت در دوره را دهد.

 برای غلبه بر این سخت و مسائل دیگری که از این ناشی می شود آن ها می توانند از ابزارهای با کیفیت آنلاین بهره ببرند. شبکه جهانی وب ابزارهای بینهایت خوبی در دست آن ها قرار می دهد. به طرز مثال کتابخانه های مجازی و مواد و منابع دیگر می تواند به فراگیران کمک فراوانی نماید. بهره برداری از سایت هایی مانند Keep Centered “متمرکز باقی بمان” راه های بسیار خوبی برای کمک به خود در روش یادگیری از راه دور است.

۷. از تکنیک های گسترش تمرکز که ” برای شما کار می کند” استفاده کنید.

فراگیران دوره های مجازی یا یادگیرندگان از راه دور که اغلب هم به سختی قادرند با انگیزه بر روی دوره ای که در آن کمپانی کرده اند، تمرکز کنند. باید برای با انگیزه ماندن در طول دوره سعی کنند تا به شناسایی تکنیک هایی بپردازند که دقیقا برای خود آن ها کار می کند و مفید است و آن ها را متمرکز نگه می دارد. مثلا عده ای از مردم اگر در زمان مطالعه حرکات کششی انجام دهند تمرکز خود را از دست می دهند.

برای عده ای دیگر هایلایت کردن بسیار کمک کننده است و دلیل می شود متن را بهتر بفهمند همزمان با اینکه دسته ای دیگر اگر پایین مطالب ابهام آمیز خط هم بکشند و جزوه آن ها بطور کلی تمیز نباشد قادر به تمرکز و یادگیری نیستند.

اگر دوره را به بخش های کوچک تر تقسیم نمایید برای گسترش تمرکز مفید خواهد بود. تکنیک های تمرکز بسیار شخصی است و به اصطلاح فردگراست. ترکیب این تکنیک ها دلیل گسترش توجه و با انگیزه ماندن در روش آموزش می شود.

 برای عده ای خط خطی کردن روی کاغذ ایجاد تمرکز می کند و مراقبه برای برخی ها پاسخ می دهد. کسانی را می شناسم که برای تمام کردن یک تکلیف در لحظه مقرر یا رسیدن به یک هدف ویژه به خود هدیه می دهند. اگر دوره را به بخش های کوچک تر تقسیم نمایید به نظر می رسد برای گسترش تمرکز بینهایت سودمند خواهد بود. تکنیک های مطرح شده بسیار شخصی است و در هر فرد دارای اختلاف است، به اصطلاح فردگراست. ترکیب این تکنیک ها دلیل گسترش توجه و با انگیزه ماندن در روش آموزش می شود.

ادامه دارد…

مطالب مرتبط:

آموزش از راه دور: به چه نحو یک نفر را متمرکز نگهداریم؟- قسمت اول

آموزش از راه دور: به چه نحو یک نفر را متمرکز نگهداریم؟- قسمت دوم
آموزش از راه دور: به چه نحو یک نفر را متمرکز نگهداریم؟- قسمت سوم

منابع:
۱۰ Methods To Preserve Oneself Productive And Centered ? EMILY CONNOR ?

www.elearningindustry.com

How To Create A Significant eLearning Expertise

بخش مرکز یادگیری سایت آن رد
تهیه: سید خاموشی،تنظیم: نیلوفر یاقوتی