آموزش دی وی دی |مجله آموزشی مقالات آموزشی, ترفندهای آموزشی

آموزش از راه دور: به چه نحو یک نفر را متمرکز نگهداریم؟ (۱)

آموزش از راه دور: به چه نحو یک نفر را متمرکز نگهداریم؟ (۱)

در این مقاله تصمیم گرفته ایم ۱۰ نکته را با شما به اشتراک بگذاریم که به وسیله آن ها قادر اید دانشجویان خود را طی گذراندن دوره آموزشی از راه دور خود، متمرکز و اکتیو نگهدارید.

اغلب یادگیرندگان دوره های آنلاین و دوره های از راه دور به سختی قادرند خود را در طول دوره با انگیزه و متمرکز باقی نگهدارند. ۱۰ نکته ای که پیشتر می آید به این مردم کمک خواهد نمود تا وقتی که در حال گذراندن دوره هستند، متمرکز باشند و بیشترین استفاده را ببرند.

در دوره های آموزش الکترونیکی تجمیع محتوای اساسی از موارد مهم به شمار می آید با اینحال مهمتر از آن قدرت انتقال و تشریح مطالب به شکلی است که مخاطبان تمرکز خود را در طول دوره از دست ندهند. توجه به نکاتی که عرضه می دهیم، می تواند شما را در این راه همراهی کند.


۱. برنامه بریزید و به برنامه خود پایبند باشید.

برنامه داشتن یکی از بهترین شیوه هایی است که به شما کمک می کند تا از دوره آموزشی چه به روش مجازی یا حضوری لذت ببرید با اینحال این شیوه برای دوره های از راه دور بیش از نوع حضوری حائز ارزش است از آن جهت که در دوره های حضوری نیرو محرکه های بیشتری درمقایسه با مجازی می باشد. فراگیران امکان دارد از تکنولوژی برای برنامه خود بهره ببرند.

 به طرز مثال تقویم های آنلاین مانند تقویم گوگل، یادداشت های هوشمند مانند Evernote، برنامه های ردیابی مانند Toggl می تواند مدلهای ساده ای از تکنولوژی هایی باشد تا به مردم کمک کند قادر باشند متمرکز و اکتیو باشند.

برنامه داشتن یکی از بهترین شیوه هایی است که به مردم کمک می کند تا از دوره آموزشی (مجازی یا حضوری) بهره ببرند با اینحال این شیوه برای دوره های از راه دور بیش از نوع حضوری حائز ارزش است (در دوره های حضوری نیرو محرکه های بیشتری درمقایسه با مجازی می باشد).


۲. تعیین کردن فرصت (Deadline)

اگر بخواهیم جمع بندی کنیم تعیین ضرب العجل (Deadline) یکی از ساده ترین شیوه ها برای جلوگیری از حواس پرتی و ایجاد تمرکز بر روی کار است. در دوره های از راه دور، این شیوه یکی از تکنیک هایی است که شدیدا به مردم انگیزه می دهد و مانع از تعویق بیندازید کارها و تکالیف می گردد. از آنجایی که تنظیم فرصت های کوچک تر در رفتار حقیقی تر و تاثیرگذارترند خوب است فرصت های زمانی کوتاه تر انتخاب شود. به طرز مثال امکان دارد فراگیران برای تمام کردن یک مسئله برای خود فرصت تعیین کنند یا برای تکمیل یک تحقیق، نوشتن یک پیش نویس ابتدایی یا اصلاحات یک فرم و … به خود لحظه بدهند، این تکنیک ساده در یک مسیر طولانی کمک شایانی به یک روش مفید خواهد نمود.


three. نگهداشتن هدف نهایی در فکر

امکان دارد در طول یک دوره فراگیران به سادگی پریشان و خسته شوند، احساس انزوا و نبود انگیزه در آن ها بوجود آید و بالاخره امکان دارد به ترک دوره منجر شود. یکی از راه های مبارزه با این روش، فکر کردن به هدف نهایی در طول دوره است. در حقیقت  Huge Image خود را در فکر داشته باشید. اینکه در انتهای دوره شما ماهرتر و اگاه تر خواهید بود و منظر شغلی و افزایش سود و …. را در نظر داشته باشید کمک کننده است. نگاه کردن به هدف نهایی یکی از شیوه های محشر و الهام دهنده برای استفاده بهینه است.

four. طرح کردن و نظارت کردن بر عملکرد در فواصل منظم

دانستن اینکه دقیقا کجا ایستاده ایم می تواند به ما کمک کند که بر روی کاری که در اختیار داریم متمرکز باشیم. ارزیابی منظم از پیشرفت فرد در انجام تکالیف آنلاین یا عمکرد دوره همزمان با اینکه در جستجوی آموزش یک نوشته تازه است می تواند ایشان را در مسیر هدف باقی نگهدارد و از به تعویق انداختن امور جلوگیری کند. این نظارت می تواند از جانب مجریان دوره اعمال شود و یا فرد خود بر کار خود نظارت کند و طرح عملکرد خود را داشته باشد.

 این شیوه برای مردم ایجاد محدودیت می کند و فشار حاصل از این محدودیت ها گسترش سود وری را در جستجوی دارد. فراگیر امکان دارد بر یک روش نظارت کند بدین گونه که هدف روش را واضح کند و نظارت داشته باشد که آیا در لحظه مقرر به آن هدف می رسد یا نه!

نظارت می تواند از جانب مجریان دوره اعمال شود و یا فرد خود بر کار خود نظارت کند و طرح عملکرد خود را داشته باشد. این شیوه برای ایجاد مردم محدودیت می کند و فشار حاصل از این محدودیت ها گسترش سود وری را در جستجوی دارد.

اطمینان حاصل کنید که در مسیر صحیح قدم برمی دارید. از این روی قادر اید از نخبگان دوره های آنلاین (افرادی که در این زمینه صاحب نظر هستند) مشورت بگیرید.

 عموما این مشاورین آنلاین در دوره های از راه دور تعریف شده و در معرض فراگیران هستند. با توجه به نیاز یادگیرندگان وقت مشاوره می تواند هر دو هفته یکبار یا ماهی یکبار باشد. ( اگر بخواهیم جمع بندی کنیم فرد برای دوره های آنلاین به مشورت نیاز دارد)

ادامه دارد…

آموزش از راه دور: به چه نحو یک نفر را متمرکز نگهداریم؟- قسمت اول

آموزش از راه دور: به چه نحو یک نفر را متمرکز نگهداریم؟- قسمت دوم

آموزش از راه دور: به چه نحو یک نفر را متمرکز نگهداریم؟- قسمت سوم
منابع

۱۰ Methods To Hold Oneself Productive And Centered ? EMILY CONNOR ?
www.elearningindustry.com

How To Create A Significant eLearning Expertise

بخش مرکز یادگیری سایت آن رد
تهیه:فائزه خاموشی،تنظیم:نیلوفر یاقوتی