آموزش دی وی دی |مجله آموزشی مقالات آموزشی, ترفندهای آموزشی

آموزش از راه دور: به چه نحو یک نفر را متمرکز نگهداریم؟  (three)

آموزش از راه دور: به چه نحو یک نفر را متمرکز نگهداریم؟  (three)

شما قادر اید با دانستن نیازهای امروز مردم، سطح تخصص و مهارت خود را در جهت عرضه یک تجربه آموزشی معنا دار و مفید به مخاطبان خود بالا ببرید. اگر مردم قادر باشند در طول آموزش خود آن را با زندگی حقیقی ارتباط بزنند مطمئنا نتیجه بهتری کسب خواهند کرد.

مخاطبان خود این اطمینان را بدهید که در طول دوره فیدبک های آن ها را سریع و دقیق بررسی می کنید و پاسخگوی نیازهایشان هستید. به علاوه از طرف دیگر براساس همین بازخوردها قادر اید میزان درگیر بودن یادگیرندگان با دوره آموزشی را بسنجید.

بی تردید، رایج ترین راه برای یادگیری چیزی نیست به جز: “تکرار، تکرار و تکرار به هر میزان بیشتر محتوا.” با اینحال چه کسی می خواهد از روش یک شیوه یکنواخت و خسته کننده و به قول مشهور طوطی وار به یادگیری پرداخت کند. برقراری تماس بین زندگی حقیقی مردم و دانش، در می تواند این مهلت را در دست یادگیرندگان قرار دهد تا مطالب را عمیقا درک کرده و آن ها را به حافظه بلند مدت خود بسپارند.

 این دقیقا همان چیزی است که آموزش الکترونیک معنادار (Meaningfulness) در درون خود دارد. روش یادگیری آموزش الکترونیکی بدین گونه است که یا از روش آن تحت نام کردن دانش تازه می پردازیم که معنی بالقوه و معناداری مد نظر باشد و یا به مطرح کردن موضوعی پرداخته می شود که مردم قبل از آن اطلاعاتی در باب مسئله مورد نظر داشته و آموزش الکترونیکی به تکمیل آن می پردازد.

در دو نوشته قبل به عرضه ۷ نکته در خصوص تمرکز ماندن در روش یادگیری از راه دور پرداختیم

در نوشته اول تحت عنوان: آموزش از راه دور: به چه نحو یک نفر را متمرکز نگهداریم؟ (۱)می خوانیم:

۱. برنامه بریزید و به برنامه خود پایبند باشید.
۲. تعیین کردن فرصت (Deadline)
three. نگهداشتن هدف نهایی در فکر
four. طرح کردن و نظارت کردن بر عملکرد در فواصل منظم

در نوشته دوم تحت عنوان: آموزش از راه دور: به چه نحو یک نفر را متمرکز نگهداریم؟ (۲) می خوانیم:

۵. تعامل بیشتر با فراگیران دیگر
۶. استفاده خوب از ابزارهای آنلاین
۷. از تکنیک های گسترش تمرکز که ” برای شما کار می کند” استفاده کنید.
و پیشتر سه نکته نهایی مطرح شده است:
eight. یادگیری را به زندگی خود وصل کنید.

اتصال و تماس آنچه که فرد می آموزد با زندگی روزمره یا کار دلیل می شود تا معلومات انتشار یافته معنادار شود و به علاوه از طرف دیگر مفید!! اگر شما مورد فوق الذکر را به کار گیرید “معنا” ایجاد کرده اید و این مسئله به طرز اتوماتیک فرد را کنجکاو می کند تا به آنچه که در حال آموختن آن است حس مثبت داشته باشد و بچسبد! این یک علاقه انسانی است که از آن استفاده می کنید.

انسان ها به عوامل مفید و معنادار در زندگی علاقه مندند. با کسب اطلاعاتی که در زندگی روزمره قابل استفاده است امکان بحث با دیگران در آن عرصه را می دهد و یا با آنچه که آموخته اید قادر اید به دیگری کمک کنید تا قادر باشید یک “اجماع” بین زندگی حقیقی و یادگیری آنلاین بوجود بیاورید و بالاخره نتیجه آن ایجاد “معنا” می کند. ( معنا در اینجا ترجمه کلمه Meaningfulness است که در روش یادگیری بسیار به آن توجه شده.)

این شیوه یک شیوه بینهایت سودمند برای کمک به یادگیرندگان است تا الهام گیرند و در طول دوره آموزش الکترونیکی یا آموزش از راه دور خود با انگیزه به ادامه روند بپردازند.


۹. کمپانی در گروه های مطالعه

مطالعه کردن در گروه یک راه محشر برای درگیر شدن با مسئله مورد مطالعه است. عموما این گروه ها حاوی یک مسئله مورد مطالعه واحد هستند و امکان دارد به روش آنلاین تشکیل شوند و با هم بحث کنند یا به روش حقیقی رفتار کنند. با هم کار کردن نه فقط برای مردم الهام دهنده است و سطح تعهد آن ها را بالا می برد حتی به آن ها کمک می کند تا مسئله را بهتر درک کنند.

مطالعه کردن در گروه یک راه محشر برای درگیر شدن با مسئله مورد مطالعه است. با هم کار کردن نه فقط برای مردم الهام دهنده است و سطح تعهد آن ها را بالا می برد حتی به آن ها کمک می کند تا مسئله را بهتر درک کنند.

فراگیران امکان دارد یک بخش بسیار کوچکی از نوشته را بهتر از بقیه گروه درک کرده باشند و به شرح آن برای دیگر مردم بپردازند. وضع مقرراتی مانند پاسخگویی به سوالات دیگر عضو های گروه و تلاش برای از بین بردن شک و شبهه برای هم گروهیها، بالاخره به نفع همه عضو های گروه است.

۱۰. ایجاد تغییراتی ساده در شیوه زندگی

پیش نهاد هایی که پیشتر می آید ممکن است چندان به آموزش از راه دور تماس مستقیم نداشته باشد با اینحال بررسی ها نمایش داده در بهره برداری از یک دوره آموزشی بسیار موثر بوده است.

تفاوت کوچک و ساده ای در شیوه زندگی خود بوجود بیاورید و بهتر بیآموزید. صبحانه را حفظ نمائید! هر روزه چند دقیقه ای را به ورزش اختصاص دهید، آب کافی بخورد و خواب خوب داشته باشید!

تفاوت کوچک و ساده ای در شیوه زندگی خود بوجود بیاورید و ببینید که بهتر می آموزید و انگیزه دارید. شب دیر نخوابید، صبحانه را حفظ نمائید! صبحانه ای سالم بخورید، هر روزه چند دقیقه ای را به ورزش اختصاص دهید، آب کافی بخورد و خواب خوب داشته باشید! فراگیران با رعایت موارد فوق الذکر می توانند در طول دوره با انگیزه و علاقه مند باقی بمانند.

بالاخره بیاد داشته باشید که شما می بایست از زندگی خود لذت ببرید و هر آنچه که می کنید برای افزایش و ایجاد آرامش در زندگیتان است پس اگر به سلامتی خود ارزش دهید موفق تر خواهید بود.

ادامه دارد…

آموزش از راه دور: به چه نحو یک نفر را متمرکز نگهداریم؟- قسمت اول

آموزش از راه دور: به چه نحو یک نفر را متمرکز نگهداریم؟- قسمت دوم

آموزش از راه دور: به چه نحو یک نفر را متمرکز نگهداریم؟- قسمت سوم

منابع
۱۰ Methods To Preserve Oneself Productive And Targeted ? EMILY CONNOR ?
www.elearningindustry.com
How To Create A Significant eLearning Expertise

بخش مرکز یادگیری سایت آن رد
تهیه: فائزه خاموشی،تنظیم:نیلوفر یاقوتی