آموزش دی وی دی |مجله آموزشی مقالات آموزشی, ترفندهای آموزشی

بهره برداری از آموزش بنا شده بر موبایل در کلاس درس: نکاتی برای اساتید

بهره برداری از آموزش بنا شده بر موبایل در کلاس درس: نکاتی برای اساتید

بهره برداری از شیوه های نوین اموزشی در کلاس درس مطمئنا نتیجه بخش خواهد بود. با اینحال هنوز امکان دارد برخی از اساتید درمقایسه با این مسئله نگرانی هایی داشته باشند. در این مقاله این مسئله را بررسی می نماییم.

 


 

باید توجه داشت که با ظهور موارد مختلف آموزش های از راه  و شیوه های نوین مانند آموزش از روش موبایل و یا بازی سازی، چیزی از ارزش های شیوه های سنتی مانند کلاس درس کم نخواهد شد. چرا که هنوز استقبال از این شیوه ها زیاد است. این اساتید و معلمان هستند که با خلاقیت و هوشمندی و تماس میان این شیوه ها، می توانند کلاس های درسی دلنشین تری را با دانشجویان خود عرضه دهند.

گرچه فن آوری موبایل این ایام با زندگی عجین شده است، با اینحال هنوز عده ای درمقایسه با آن حساسیت هایی دارند.

با اینحال هنوز اساتیدی هستند که محدودیت هایی قائل هستند، نگرانی هایی از قبیل ترس از عدم تماس حضوری، سهولت و یا سختی تدریس،  و دانش لازم پیرامون فن آوری. همه این نگرانی ها قابل حل هستند و دانش فن آوری را نیز به راحتی می توان کسب نمود. در اینجا چند نگرانی کوچک را بررسی می نماییم:

 

۱. وقتی مدرس تصور می کند در تماس با فن آوری بی ارائه است

امروزه، یک حقیقت است که اکثر فراگیران با فن آوری و موارد مختلف آن آشنایی دارند و از ابزارهای پیشرفته استفاده می کنند.میراث و دانش فن آوری یک دانشجو امکان دارد بسیار بیشتر از استاد باشد و این امکان دارد دلیل کاهش اطمینان خاطر شود.با اینحال با بهره برداری از انطباق این دانش با دانش استاد، مزیتی بسیار بهتر نصیب هر دو خواهد شد.اساتید باید به این نکته توجه کنند که اکثر ابزارهای تازه یک  راهنما بهمراه دارد که به خوبی تمامی مراحل  استفاده را بیان نموده استو به سادگی در کلاس قابل استفاده است. نباید از عرضه فن آوری و بهره برداری از آن در کلاس درس ترسید. به سادگی می توان از برنامه های کاربردی در معرض مطلع شد و انها رانصب کرد. در این امر حتی قادر اید از دانشجویان نیز کمک بگیرید تا آنها احساس هم کاری کنند.

خصوصیت های مثبت موبایل هوشمند روز به روز در حال گسترش است، می توان از این خصوصیت ها در جهت اهداف آموزشی سود جست.

عده ای از برنامه ها امکان دارد دو نوع استاد و دانشجو داشته باشند که هرکدام دستورالعمل های متفاوتی خواهد داشت.عده ای از این نوع نرم افزارها، برای استاد روی رایانه و برای دانشجویان روی موبایل نصب خواهد شد که دارای اختلاف است و راحتی قابل ملاحظه ای برای استفاده کننده ممکن می کند.تحت این شرایط هر استفاده کننده به نیاز خود می تواند رابط کاربری مورد نظر را انتخاب کند.

 

– وقتی استاد تصور می کند بهره برداری از موبایل، گمراهی در پی دارد

زندگی ما با موبایل اشباع شده است وهمه اساتید روی این نکته اتفاق نظر دارند. موبایل بخشی از زندگی دانشجوست، حال آنرا در کلاس بهره ببرد یا نه، و چه بهتر که این موضوع در کلاس درس زیرنظر اساتید باشد.از اینرو در معرض بودن و اجتماعی بودن تلفن های همراه می تواند برای یادگیری یک مهلت استثنایی باشد. بهره برداری از فن آوری در کلاس درس پیوسته یک موهبت برای شاگردان قلمداد شده و چه بهتر که در جهت اهداف آموزشی از آن استفاده گردد.

 

 

دانشجویان با بهره برداری از این فن آوری در کلاس درس هم کاری خود را بالا برده و به علاوه از طرف دیگر خاطره خوبی از آموزش خواهند داشت.به علاوه از طرف دیگر استادی که از این فن آوری در کلاس بهره ببرد، پرطرفدار تر خواهد بود.

 

Three- وقتی استاد علاقه ای به بهره برداری از فن آوری در کلاس ندارد

در وحله اول، موبایل برای آموزش ساخته نشد، با اینحال چرا ازآن برای اهداف آموزشی سود نبریم؟ خصوصیت های بسیاری در این وسیله می باشد که می توان از آنها برای اهداف آموزشی سود برد.برنامه های کاربردی موبایل ویژه آموزش می تواند کار اساتید را برای آموزش و به علاوه از طرف دیگر آزمون ویا نظر سنجی بسیار سهل سازد.بایستی با این فن آوری منطبق شد و انرا پذیرفت. با شرایطی که گفته شد بسیاری از این برنامه های ورژن مخصوص استاد دارند که به سادگی می توان کار با آنها را آموخت.

بالاخره هیچکس نمی تواند وابستگی عمیق انسان و موبایل را نادیده بگیرد. تعداد نرم افزارهای موبایل روزبه روز در حال گسترش است و می توان از آن در جهت اهداف آموزشی سود برد. حساسیت ها را کنار بگذارید و از این فن آوری در کلاس خود استفاده کنید.

منابع:

elearningindustry.com

mobile-technologies-in-classroom-learning-Three-reasons-instructors-go

conventional educating strategies

بخش آموزش الکترونیکی سایت آن رد، تهیه: سید خاموشی

تنظیم: زینب شاه مرادی