آموزش دی وی دی |مجله آموزشی مقالات آموزشی, ترفندهای آموزشی

استفاده موثر از موبایل در کلاس درس (۱)

استفاده موثر از موبایل در کلاس درس (۱)

بررسی ها نمایش داده است با اینکه فن آوری موبایل  ابزار بینهایت خوبی برای تجربه تدریس و آموزش است، بیشتر مردم  از  آن تنها برای گسترش کارایی و نه تنها اثربخشی استفاده می کنند.

کارایی: راهی که امروزه  مردم  از موبایل در کلاس درس استفاده می کنند

برای تحقیق و مطالعه میزان اثربخشی و کارایی دانشجویان از موبایل، چندی قبل پژوهشی در دانشگاه کازاوالا-نتال در آفریقای جنوبی انجام شده است که ۹۲ درصد از دانشجویان این دانشگاه اذعان داشته اند که بهره برداری از موبایل برای دسترسی به معلومات راحت تر است. دانشجویان راحت ترند تا با تلفن همراهشان، با سخت برخورد کنند، آنها با موبایل قادرند هر آنچه می خواهند را در همان لحظه بیابند. حال این معلومات می تواند معلومات عمومی در شبکه جهانی وب یا اطلاعاتی مرتبط به درس مورد مطالعه باشد، موبایل به آنان کمک می کند سریع تر به آنچه که مد نظرشان است دست یابند.

 

در تحقیق ما یکی از فارغ التحصیلان دانشگاهی به ما گفت فن آوری موبایل  ” به پژوهش کمک می کند و اجازه می دهد تا سریع و راحت از مربیان بازخورد بگیریم”.

حدود ۹۵ درصد از دانشجویان بر این باورند که با بهره برداری از موبایل، ارتباطات سریع تری با همکلاسی های خود خواهند داشت. به علاوه از طرف دیگر، دانشجویان دیگر پیرامون سهولت و در معرض بودن معلومات درسی در یک وسیله کوچک اتفاق نظر دارند و در گفتگوها به آن اشاره دارند. دانشجویی عنوان کرد که ” من قادرم تا همه مطالب و پیشنیازهای درس را همراه داشته باشم تا نیاز به یادداشت برداری زیاد و همراه داشتن کتاب ها در لحظه عرضه را کاهش دهم به علاوه از طرف دیگر  این بدان معناست که من می توانم هرجا تلفن همراهم هست درس بخوانم، حتی وقتی در تاکسی هستم.”

اگر بخواهیم جمع بندی کنیم دانشجویان مزایای فن آوری را در مواردی چون:

سهولت در کارها

سرعت بخشیدن به امور

ارتباطات بهتر و آسانتر

سرعت دسترسی به معلومات

مطالعه بهتر و راحت تر و …

برشمرده اند. تمامی موارد گفته شده به معنی انجام باکفایت کارهاست. ما تکنولوژی و بالاخص تکنولوژی موبایل چقدر به دانشجویان کمک می کند بیشتر در کارهایشان موثر باشند؟

کارایی در طرف دیگر سود وری

کارایی در محل کار به معنی مدت زمانی است که انجام یک کار طول می کشد، همزمان با اینکه اثربخشی سطح نتایج از فعالیت های مدیران و کارمندان است.

کارایی با به دست آمدن چیزی با حداقل منابع در حداقل لحظه سر وکار دارد و مطمئنا فن آوری در طول سال ها به ما در رسیدن به کارایی کمک کرده است. فن آوری موبایل عموما به ما امکان ارسال پیغام الکترونیک به جای ارسال نامه ها و حتی جواب به آنها در لحظه، به جای منتظر ماندن تا رسیدن به  دفتر کار، گرفتن بازخورد از مدیران از روش خدمات گفتگوی کمپانی ها به جای منتظر شدن تا برگشتن به محل کار و دریافت آن را می دهد. تمامی آنچه گفته شد تنها دلیل کارا شدن مردم و نه موثر بودن آنها می شود.

کارایی در محل کار به معنی مدت زمانی است که انجام یک کار طول می کشد، همزمان با اینکه اثربخشی سطح نتایج از فعالیت های مدیران و کارمندان است. کارایی با به دست آمدن چیزی با حداقل منابع در حداقل لحظه سروکار دارد و مطمئنا فن آوری در طول سال ها به ما در رسیدن به کارایی کمک کرده است.

در قبلی در دانشگاه ها و دوره های آموزشی، در برخی موارد ضروری بود که دانشجویان مطالبی را که عرضه می دهند تحت نام پیش مطالعه در دست همکلاسی های خود قرار دهند، قبل از گسترش تکنولوژی مواد پیش مطالعه با پرینت به تعداد در دست مردم قرار می ۷گرفت، با اینحال می دانیم که امروزه به سادگی مردم می توانند پاورپوینت را تکمیل کنند و فایل های آنها را در سیستم مدیریت آموزش بار گزاری نمایند به جای اینکه محتوا را برای هر دانشجو پرینت کنند. دانشجویان می توانند موارد درسی را روی تلفن هوشمند خود مطالعه کنند حتی وقتی در رختخواب هستند، به جای اینکه برای دسترسی به آنها، مجبور باشند به لابراتوار های رایانه دانشگاه سر بزنند. با شرایطی که قبلا شرح داده شد، همه اینها تنها نمونه هایی از استفاده کارا از فن آوری هستند.

 

این بدان معناست که با شرایطی که بهره برداری از فن آوری در تحصیل رو به گسترش است، تعداد فراوانی از دانشجویان و دبیران از فن آوری تنها برای کارا شدن و نه موثر بودن استفاده می کنند.

فن آوری یک مهلت بطور کلی تازه را  برای انجام کارها از راه های مختلف معرفی میکند. قادر ایم از خصوصیت های توانمند فن آوری موبایل به طرز نوآورانه ای بهره ببریم تا امور ما را موثر کنند و به نتایج بهتری دست بیابیم.

بهره برداری از فن آوری در تحصیل رو به گسترش است، با اینحال تعداد فراوانی از دانشجویان و دبیران از فن آوری تنها برای کارا شدن و نه موثر بودن استفاده می کنند. فن آوری یک مهلت بطور کلی تازه برای انجام کارها است باید در بهره برداری از آن خلاق هم بود.

 

ممکن است بهتر باشد که مردم تنها فن آوری را برای گسترش کارایی به کلاس درس نیاورند، و برای استفاده خلاقانه از تکنولوژی های نو در محیط های آموزشی برنامه ریزی داشته باشند. در نوشته بعد به عده ای شیوه ها اشاره خواهد شد…

 

مطالب مرتبط:
استفاده موثر از موبایل در کلاس درس(۱)

استفاده موثر از موبایل در کلاس درس(۲)

ادامه دارد …

 

 

منابع :

elearningindustry.com

۵ Efficient Makes use of of Cellular Expertise in The Classroom

Are you utilizing cell expertise within the classroom in an efficient means?

بخش آموزش الکترونیک سایت آن رد
تهیه:سید خاموشی، تنظیم: نیلوفر یاقوتی