آموزش دی وی دی |مجله آموزشی مقالات آموزشی, ترفندهای آموزشی

دیزاین فلت و دیزاین متریال، چه اختلاف هایی بین این دو نوع دیزاین می باشد؟

دیزاین فلت و دیزاین متریال، چه اختلاف هایی بین این دو نوع دیزاین می باشد؟

اگر با مفاهیم دیزاین سایت آشنا باشید، مطمئنا در تمایز بین دیزاین متریال و دیزاین فلت دچار مساله خواهید شد. دیزاین متریال، زبانی تازه در دیزاین سایت است که گوگل در یکی از کنفرانس های خبری خود آن را پیشنهاد کرده است.

 زینب شاه مرادی – مرکز یادگیری آن رد

در شیوه دیزاین سایت فلت تا جاییکه شرایط اجازه میدهد از سایه ها و گرادیان رنگی استفاده نشده و اجزای اصلی صفحه سایت با بهره برداری از رنگ های یک دست و درخشان همراه با فونت های خوانا به نمایش قرار داده می شوند.
با اینحال حقیقتا چه اختلاف هایی بین این دو شیوه دیزاین وجود د ارد؟ کدام یک بر دیگری ارجحیت دارد؟ در حقیقت، یکی از نگرانی های طراحان مبتدی، تشخیص به موقع اختلاف های میان این دو نوع سبک از دیزاین می باشد. در این مقاله تصمیم گرفته ایم به عده ای از اختلاف های عمده بین دیزاین متریال و دیزاین فلت بپردازیم.

اسکوئومورفیسم در دیزاین سایت به چه معناست؟
اسکوئومورفیسم ، در دیزاین به معنای میزان تقلید برنامه از جهان فیزیکی است. دراین نگاه معمولا، ابزارهای آنلاین ساخته شده در صورتی فرضیه آل هستند که برای ابراز خود تداعی گر یک ابزار فیزیکی باشند! اسکومورفیسم درست نقطه مقابل دیزاین فلت است. در اسکومورفیسم تلاش می شود محیط سه بعدی در باب را برای استفاده کننده در تجربه ای مجازی بازسازی کرد.
مسئله اصلی با این نوع از دیزاین ها این است که اغلب زیاد از حد هستند تا آنجا که المان های دیزاین دیگر جالب و مفید نیستند و در عین حال عملکرد سایت یا اپ را مسدود میکنند.
کلید اصلی دوری از ناکامی، بدون توجه به استایل دیزاین که شما انتخاب اید، رعایت اصول دیزاین سایت است. اگر شما در شروع انتخاب کنید که چه نوع دیزاین را میخواهید پیاده سازی کنید، کالا نهایی عذاب آور خواهد بود. درعوض، در شروع به هدف نهایی سایت فکر کنید و اینکه مصرف کنندگان به چه نحو به اهدافشان خواهند رسید. اگر اینکار را انجام ندهید، هیچ استایلی نمیتواند طرح شما را نجات دهد.

دیزاین فلت (تخت) در دیزاین سایت
دیزاین فلت، در بسیاری از جهات، دیزاین ساده به اصول ابتدایی است دیزاین فلت نوعی دیزاین سایت است، خالی از هر گونه المان سه بعدی. این دیزاین هرگونه خواست‌ی سبکی‌ را که سعی کند تصور معادلی از جهان حقیقی بدهد را حذف می‌کند مانند سایه های عمیق، شیب و بافت. دیزاین سایت فلت صرفا بر فعل و انفعال آیکون ها، تایپوگرافی، و رنگ متمرکز شده است. دیزاین سایت فلت بصورت منحصر به فردی برای اولین بار شبکه جهانی وب و نیازهای مصرف کنندگان آن را با دکمه ها و برنامه های رنگی ساده در راستای کارآمدی و درک و شناسایی سریع عنصر های و آیکون های نرم افزار عرضه نمود. یکی از نخستین سبک های منسجم ساخته شده با نیت و برای رسانه های دیجیتال است.

خصوصیت و هدف اصلی در بهره برداری از سبک دیزاین فلت ، پیاده سازی و رعایت دقیق اصول کاربردپذیری ، دسترسی پذیری و معماری محتوا و معلومات به گونه ای بطور کلی بهینه و پایدار است . اینکه در این سبک دیزاین ما از فضاهای باز و المان های نسبتا بزرگ استفاده میکنیم بدین دلیل هست که آن چیزی را در دست مخاطب قرار دهیم که دقیقا به آن نیاز خواهد داشت و با صرف نظر از زرق و برق های گرافیکی آنچنانی که در سال های قبلی و چه بسا حال حاضر هم استفاده میشود دور شویم و به یک نکته جامع برسیم که نخستین و تنها چیزی که از دیگر موارد در دیزاین صفحات وب و اپ ها ارزش دارد محتوا با توجه به نیاز مخاطب می باشد. پیشتر عده ای از مزایا و معایب دیزاین فلت را با شما به اشتراک می گذاریم:

مزایا دیزاین فلت در دیزاین سایت
۱-اصول دیزاین المان های فلت به سادگی به روش قالب های واکنشگرا سازماندهی می شوند
۲-برنامه ساده می شود ، عنصر های غیر ضروری گرافیکی و متحرک حذف شده و نتیجه آن کاهش لحظه بارگذاری است.
Three-حذف تمام آیتم‌های دیزاین غیر ضروری ، باعث تسهیل دیزاین سایت و سریع تر شدن روند طرح است
Four-نبود عنصر های اسکوئومورفیک می تواند خواندن و درک مطالب سایت را ساده تر نماید و آن را سرعت بخشد.
۵-به علاوه از طرف دیگر تمام آیتم‌های دیزاین غیر ضروری را حذف می کند و دلیل تسهیل دیزاین سریع سایت می شود.
۶-دیزاین های فلت، بی نهایت قابل انطباق بوده و به سادگی می توان آن ها را مبدل به ریسپانسیو کرد.
 
معایب دیزاین فلت در دیزاین سایت
۱-دیزاین فلت شما را محدود به اشکال و آیکن های ساده و رنگ ها می نماید.
۲-اگر بسیار از آن سود گرفته شود هویت سایت نیز به زبان ساده یک دست و یکنواخت و تکراری می شود.
Three-عده ای از سایت ها یا برنامه ها نیاز به راهنمایی تصویری و گرافیکی پیچیده ای دارند تا استفاده کننده را از روش روند هدایت کند، که یکی از نقاط مهم شکست دیزاین فلت به حساب می آید. یکی از شکایات رایج این است که عدم سایه افتادن و لبه های بلند می تواند دشوار باشد که دکمه های قابل کلیک را جدا از گرافیک برداری های استاتیک قرار دهید.
Four-هرج و مرج موجود در دیزاین فلت می تواند برای ایجاد یک تارنما یا اپ تلفن همراه اصلی و اورجینال سخت و سخت ساز باشد.

دیزاین متریال در دیزاین سایت


اگر بخواهیم در یک جمله بگوییم متریال دیزاین چیست، می‌توانیم بگویم متریال دیزاین ورژن مکتوب، مستند و علمی دیزاین فلت هست. این دیزاین به وسیله گوگل بوجود آمده. همه اصول دیزاین‌ آن، بند به بند به وسیله گوگل دیزاین شده و همه‌ی تفاوت مفهومی‌ به وسیله گوگل هدایت و کنترل شده است. منتقدین دیزاین فلت استدلال می کنند که بسیار برای از بین بردن تمام زوایای اسکوئومورفیسم  تلاش میکند.
دیزاین فلت بنظر آنها بسیار رادیکالی است. دیزاین متریال وارد شد تا محور Z را به وب بازگرداند. سری ای از استانداردهای دیزاین به وسیله Google در یک سند جای گرفته شده است چاشنی اسکوئومورفیسم مقداری به دیزاین فلت اضافه شود، ولو با شناور ساختن چند برنامه فلت در یک قاب.

مزایای دیزاین متریال در دیزاین سایت
۱-آرایش Three بعدی آن ایجاد تعامل با استفاده کننده را ساده تر می کند.  تحت نام مثال از سایه ها برای نشان دادن ترتیب لایه ها استفاده می شود.
۲-بر خلاف دیزاین فلت ، دیزاین متریال حاوی سری ای از دستورالعمل های دقیق و ویژه هستند.
Three-اگر در عرصه دیزاین سایت و پیشرفت و دیزاین برنامه تلفن همراه هستید ، دیزاین متریال می تواند یک دیزاین یکپارجه و ریسپانسیو برای تمام ابزار ها عرضه دهدو یک راه حل خوب برای پیشرفت برند شماست
Four-این نوع دیزاین خوب برای اصول انیمیشین سازی است و باید به روش دستی اجرا گردد.

معایب دیزاین متریال در دیزاین سایت
۱-جدا از این که دیزاین متریال را دوست دارید یا نه ، این روند دیزاین به دست و پای گوگل گره خورده است و این خوب نیست. هویت منحصر بفرد و یکتا را از روح سایت می گیرد.
۲-دیزاین متریال دلیل پایبندی پیشرفت دهندگان به مواد و مفاد دستور العمل ها و کاهش خلاقیت فردی در طرح می شود.

نتیجه گیری
در حقیقت نمی توان گفت دیزاین متریال الویت بیشتری درمقایسه با دیزاین فلت دارد. هر دو بسیار مینیمال و دلچسب هستند. امکان دارد با خودتان فکر کنید که دیزاین فلت کاربری بیشتری در دیزاین تارنما دارد با اینحال اصلا اینچنین نیست. در باب دیزاین انیمیشن ها به دیزاین متریال نیاز دارید. تنها چیزی که باید به آن فکر کنید، نمایی استفاده کننده پسند در تارنما و ادغام این دو نوع سبک و یا به عبارتی بهتر، زبان دیزاین است.
بسیاری از طراحان مجرب ، دیزاین با بهره برداری از سبک دیزاین فلت را ترجیح می دهند. بارگیری با بهره برداری از این سبک دیزاین، بسیار سریع تر صورت می گیرد از آنجاییکه در نمای انیمیشن برای این که تصاویربرجسته تر شوندف مطمئنا لحظه بارگیری تصویر و فیلم نیز گسترش پیدا خواهد کرد. اگر علاقه ای به دیزاین انیمیشن های گرافیکی ندارید، پیش نهاد می کنیم سراغ دیزاین فلت بروید. با این وجود با اینحال اگر به فکر اجرا یک تارنما فانتزی باشید، دیزاین متریال بهترین فرضیه می باشد.

منبع: دیزاین سایت فرضیه پویا