آموزش دی وی دی |مجله آموزشی مقالات آموزشی, ترفندهای آموزشی

تکنولوژی هوش مصنوعی باهوش تر می شود

تکنولوژی هوش مصنوعی باهوش تر می شود

براساس گزارش لایو ساینس، در شبکه های عصبی مصنوعی،  سیستم های رایانه ای به شکلی دیزاین شده اند تا عملکرد مغز انسان را تقلید کنند و در آن نورون های دیجیتال و سیناپس های مصنوعی نقش همتاهای زیستی خود را ایفا می کنند. محاسبات معلومات در شبکه عصبی مصنوعی باید با نحوه محاسبات معلومات در مغز مطابقت داشته باشد. در این سیستم مصنوعی نورون های دیجیتال و سیناپس های مصنوعی در مکان نمونه طبیعی قرار می گیرند.

در این سیستم پیچیده سیناپس ها مانند دروازه ای برای انتقال سیگنال های حاوی معلومات از نورون ها رفتار می کنند، با این وجود حتی تصور نزدیک شدن به ظرفیت محاسبات اطلاعاتی مغز با دانش حال حاضر غیر امکان دارد، بدلیل آنکه در مغز انسان بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد سیناپس می باشد.

با اینکه در عرصه هوش مصنوعی محققان به موفقیت های چشمگیری دست یافته اند، در کمال تاسف به دلیل پیچیدگی سیناپس های مغزی در پستانداران، پیشرفت صنعت هوش مصنوعی هنوز با محدودیت هایی همراه است. مثلا در مغز پستانداران دو نوع سیناپس با کارایی دارای اختلاف می باشد. گروه اول سیناپس های مهارکننده و گروه دوم سیناپس های تحریک کننده هستند که به روش همزمان فعالیت می کنند.

سیناپس های مصنوعی که تاکنون ساخته شده بودند از نوع مواد مورد بهره برداری در صنعت الکترونیک و در مقیاس نانو هستند که با محدودیت محاسبات تنها یک سیگنال در ثانیه مواجه اند.

محققان چینی و آمریکایی در دانشکاه کالیفرنیای جنوبی در تازه ترین بررسی ها خود موفق به تولید سیناپس مصنوعی با توانایی محاسبات دو نوع سیگنال شبیه به مغز انسان شدند. سیناپس های تازه قادرند با دو ماهیت جداگانه در یک قطعه فعالیت کنند. این توانایی در قبلی بر روی تنها یک قطعه جامد سیناپس ممکن نبود با اینحال به کمک تکنولوژی تازه امکان تولید شبکه عصبی شبیه به مغز میسر شده است.

سیناپس های تحریک کننده در مغز مسئول تحریک و آگاهی مغز با استناد به اوضاع هستند همزمان با اینکه سیناپس های مهار کننده فعالیت هیجانی مغز را کنترل و آرام می کنند. سیناپس های مصنوعی تازه به طرز شگفت انگیزی می توانند این توانایی حیاتی در مغز را برای نخستین بار در سیستم های رایانه ای اجرا کنند.

محققان اعتقاد دارند که برای رسیدن به نسل بعدی هوش مصنوعی باید به طرز دقیق الگوهای محاسبات معلومات در مغز بررسی و به روش جزئی تقلید شود.

فعالیت همزمان دو گروه سیناپس عصبی تحریک کننده و مهار کننده درست شبیه به عملکرد سیستم گاز و ترمز در خودرو است. به عبارت دیگر برای عملکرد صحیح و کنترل شده مغز مصنوعی باید فعالیت دو گروه سیناپس به روش همزمان اجرا شود.

 

 

منبع: همشهری آنلاین

مرکز یادگیری سایت آن رد، تنظیم: زینب شاه مرادی