آموزش دی وی دی |مجله آموزشی مقالات آموزشی, ترفندهای آموزشی

محل فایل‌ها و پوشه‌های خود را با بهره برداری از Symlinks تغییر دهید

 

 

با بهره برداری از symlinks برای انتقال فایل‌ها و پوشه‌ها از تمامی مزایای دیسک‌های اکسترنال و SSDهای خود برخوردار شوید. Roland Waddilove به شما نشان می‌دهد به چه نحو آن‌ها را ایجاد کنید.
یک symlink، یا اگر بخواهیم اسم کامل آن را بیان کنیم symbolic hyperlink، یک خصوصیت سودمند است که در Home windows Vista عرضه شد و راه‌ درازی را طی کرد تا امروز به Home windows 10 رسید. این خصوصیت شما را قادر تولید میکند فایل‌ها و پوشه‌ها را بدون از بین بردن سازگاری با سیستم عامل یا دیگر برنامه‌های کاربردی انتقال دهید و در عین حال از چندین کاربری بدیهی و منطقی دیگر نیز دارا است. در ابتدای کار لازم است در اینجا یادآوری کنیم این یک خصوصیت خوب و خوب و ساده برای کسانی است که از دیسک USB اکسترنال یا یک SSD (stable state drive) استفاده می‌کنند. با اینکه خود مایکروسافت symbolic hyperlinks را اختراع نکرده است آن‌ها چندین دهه در دست ما قرار داشته‌اند و برای نخستین بار ۳۵ سال قبل در سیستم عامل‌های لینوکس عرضه شدند.
آن‌ها تاریخچه‌ی بسیار جذابی در ویندوز دارند و به همین دلیل است که وقتی به ویندوز ویستا یا XP نگاه می‌کنید متوجه می‌شوید که چرا مایکروسافت از آن به شکل توکار در این سیستم عامل‌ها خدمات رسانی به رفتار می‌آورد. این مسئله در عین حال نشان‌گر کاربردهای بینهایت جذاب آن در این سیستم عامل‌ها است. اگر به یک رایانه Home windows XP دسترسی دارید Explorer را باز کنید و به ریشه‌ی دیسک درایو نگاهی بیندازید.
پوشه‌ای به اسم C:Paperwork and Settings در این‌جا می باشد. برنامه‌ها داده‌های خود را در این‌جا ذخیره می‌کنند و شما میتوانید فایل‌ها و پوشه‌های هر یک از حساب‌های کاربری را در این‌جا مشاهده نمائید. شما پوشه‌ای در C:Paperwork and Settings دارید که تمامی فایل‌های شخصی و داده‌های برنامه‌های‌تان در آن ذخیره می‌شود. با معرفی‌ی Home windows Vista مایکروسافت به این نتیجه رسید که خوب است یک پوشه‌ی C:Customers در بردارنده‌ی پوشه‌های شخصی باشد و C:ProgramData داده‌های برنامه‌ها را ذخیره نماید.
Home windows 7, eight, 10 نیز به بهره برداری از این شِما ادامه دادند. سخت این است که کدنویسی بسیاری از برنامه‌های کاربردی برای این که از روی پوشه‌ی C:Paperwork and Settings بخوانند یا بر روی آن بنویسند دشوار بود و این سخت در ویستا برطرف شد. با این وجود راه حل آن پیاده‌سازی symbolic hyperlinks بود که هر برنامه‌ای که تلاش می‌کرد به C:Paperwork and Settings دسترسی بیابد به C:Customers هدایت می‌کرد. برنامه‌ها سپس دقیقاً به همان شکل قبل از Home windows XP رفتار می‌نمودند چونکه فکر می‌کردند روی C:Paperwork and Settings می‌نویسند یا از روی آن می‌خوانند با اینحال در حقیقت ویندوز به گونه ای پنهانی همه چیز را به C:Customers و C:ProgramData هدایت می‌کرد.
یک symlink حدوداً برای یک برنامه‌ی کاربردی شفاف است و در عین حال می‌تواند به یک فایل یا پوشه‌ای که در جای دیگری قرار دارد منتقل شود همزمان با اینکه اجازه می‌دهد با بهره برداری از مسیر قدیمی فایل به آن دسترسی پیدا شود. Symlinks برنامه‌ها و ویندوز را فریب می‌دهد تا فکر کنند آن فایل و پوشه هنوز هم در مکان قدیمی قرار دارد با اینحال در حقیقت در مکان دیگری جای گرفته است.
اگر بخواهید یک فایل یا یک پوشه را به یک مکان تازه بر روی همان دیسکی که مایکروسافت در ویندوز XP و ویستا قرار داده منتقل کنید این کار سودمندی خواهد بود با اینحال در عین حال شما را قادر تولید میکند آن‌ها را به یک دیسک درایو تازه منتقل نمائید. اگر یک دیسک اکسترنال USB ظرفیت بالا مانند ۱ یا ۲ ترابایت داشته باشید با اینحال دیسک داخلی کوچک شما حدوداً پر شده باشد میتوانید فایل‌ها و پوشه‌ها را به درایو اکسترنالی که محیط بسیار فراوانی دارد منتقل نمائید.
SSDها بسیار کوچک‌تر از دیسک‌های مکانیکی هستند از اینرو چنان چه درایو PC خود را با یک SSD سریع جانشین کنید محیط ذخیره‌سازی شما به سادگی پر می‌شود. انتقال فایل‌ها و پوشه‌ها به دیسک اکسترنال و جانشین ساختن آن‌ها با یک symlink راه حل ممتازی به شمار می‌رود. تحت نام مثال شما میتوانید برنامه‌ای که در پوشه‌ی C:Program Recordsdata قرار دارد به یک دیسک اکسترنال یا SSD منتقل کنید و آن را با یک symlink جانشین نمائید.
برنامه‌ها و حتی خود ویندوز کماکان گمان می نمایند پوشه‌ی Program information هنوز هم بر روی C: است و این کار از بروز مشکلاتی که اگر اینطور نباشد ایجاد می‌شد جلوگیری به رفتار می‌آورد. کفایت می کند تلاش کنید C: Program information folder را به یک درایو اکسترنال بکشید تا به سرعت متوجه شوید دیگر کار نمی‌کند.

ایجاد Symbolic Hyperlinks

اگر تصمیم گرفته اید symbolic hyperlinks را در ویندوز بوجود بیاورید باید به خط فرمان بروید و از mklink استفاده نمائید. هیچ اینترفیس گرافیکی محلی برای آن نیست.و شما باید پارامترهای خط فرمان را با دقت و به خوبی وارد کنید. در Home windows 7 به Begin>All Packages>Equipment بروید، سپس بر روی Command Immediate کلیک راست کنید و Run as administrator را انتخاب نمائید. در Home windows eight، دکمه‌های Home windows+S را فشار داده و command immediate را وارد نمائید، سپس در نتایج جست‌وجو کلیک راست نموده و Run as administrator را انتخاب کنید.
برای مشاهده‌ی معلومات مرتبط به assist، باید mklink را تایپ نمائید. گزینه‌های Arduous hyperlinks و junctions را نادیده بگیرید چونکه واریاسیون‌هایی از symbolic hyperlinks به شمار می‌روند و بهره برداری از این فرمان دو احتمال یعنی mklink (Hyperlink Goal) یا mklink / d (Hyperlink Goal) را اجرا می‌کند.
فرض کنید تصمیم گرفته ایم یک برنامه را از C:MyFolderMyProg.exe به D:FilesMyProg.exe منتقل کنیم. شما میتوانید از ورژن‌ی اول فرمانی مشابه پایین برای انجام این کار استفاده نمائید:
Mklink C:MyFolderMyProg.exe D:FilesMyProg.exe
Linkهمان symbolic linkی که ایجاد می‌شود و Goal مکان تازه ای است که به آن اشاره می‌کنید. برای انتقال یک پوشه یا دایرکتوری، از عنصر /D استفاده کنید:
Mklink /d C:Folder D:NewFolder
در این‌جا از دو مسیر فایل و پوشه‌ی بسیار ساده استفاده شده است و اگر در اسامی محیط خالی وجود داشته باشد شما می بایست از quotes استفاده کنید، از اینرو C:My Folder در خط فرمان باید به شکل C:My Folder مورد بهره برداری قرار گیرد. در رفتار شما این کار را برای انتقال فایل یا پوشه‌ها به یک مکان تازه و با بهره برداری از Explorer انجام می‌دهید. سپس symlink را در مکان اصلی ایجاد می‌کنید.
Symbolic Hyperlinks در اغلب موارد کار می‌کند با اینحال در مواقعی پاسخ نمی‌دهد و این مسئله به نرم‌افزاری که به پوشه دسترسی دارد بستگی می یابد. اگر مشکلی ایجاد شد، میتوانید جانشین ساختن عنصر /d را با /j امتحان کنید که یک junction ایجاد می‌کند که نوع متفاوتی از symlink شمرده می‌شود.

نرم‌افزارهای ثالث

بهره برداری از یوتیلیتی خط فرمان mklink دشوار نیست با اینحال مسیرهای طولانی در معرض خطای تایپ قرار دارند و تایپ آن‌ها کار کسل کننده‌ای است. یوتیلیتی‌هایی می باشد که این کار را ساده‌تر می‌کنند. تحت نام مثال SymMover چندین سال است در معرض قرار دارد؛ در حقیقت آن‌قدر طولانی که وب‌سایت اصلی آن از بین رفته با اینحال هنوز هم از روش لینیک Cnet.co/1MxEvjR در معرض مصرف کنندگان است.
این برنامه برای تسهیل انتقال برنامه‌ها به پوشه‌ها یا درایوهای تازه دیزاین شده است. آن را اجرا کنید و برای اضافه کردن پوشه‌ی مقصد، مثلاً E:packages بر روی آیکون چرخ‌دنده کلیک نمائید. سپس بر روی دکمه‌ی (+) کلیک کرده تا لیست برنامه‌هایی که قادر اند منتقل شوند نمایش یابد. برنامه‌هایی که می‌خواهید به لیست منبع اضافه شوند انتخاب کنید. کلیک بر روی پیکان سمت راست، گزینه های منبع را به پوشه‌ی مقصد منتقل می‌کند و آن را با یک symbolic hyperlink جانشین می‌نماید.
شما میتوانید برنامه‌ها را انتخاب کنید و آن‌ها را با کلیک بر روی پیکان سمت چپ منتقل نمائید. این کار برای انتقال برنامه‌ها از یک درایو به درایو دیگر مفید با اینحال اندکی سخت‌دار است. Hyperlink Shell Extension (bit.ly/100GnDc) نیز گزینه های بیش‌تری به منوی کلیک راست در پنجره‌های Explorer اضافه می‌کند. بر روی یک پوشه کلیک راست کرده و Decide Hyperlink Supply را انتخاب کنید، به پوشه‌ی دیگر بروید و Drop As, Symbolic Hyperlink را انتخاب کنید.
این کار یک symbolic Hyperlink برای پوشه‌ی منبع ایجاد می‌کند. اگر تصمیم گرفته اید یک پوشه را منتقل نمائید باید ابتدا آن را انتقال دهید و سپس در مکان اصلی یک لینک جانشین برای آن ایجاد نمائید. مانند SymMove، این برنامه نیز اندکی غیرقابل اطمینان به ذهن خطور میکند، گاهی اوقات کار می‌کند و گاهی اوقات پاسخ نمی‌دهد. با اینحال ارزش تلاش و امتحان کردن را دارد.
منبع مقاله :
ماهنامه رایانه ای بزرگراه رایانه شماره‌ی ۱۸۸، سال هجدهم، شهریور ۱۳۹۴