آموزش دی وی دی |مجله آموزشی مقالات آموزشی, ترفندهای آموزشی

مزایا و معایب اموزش الکترونیک

مزایا و معایب اموزش الکترونیک

آموزش در کلاس درس شخصی تر و تعاملی تر به نظر می رسد، با اینحال آموزش الکترونیک مزایایی دارد که نمی توان از آن چشم پوشید.برای نمونه راحتی و قابل استفاده بودن آن در هر محیط، خصوصیت هایی  استثنایی هستند.

 

دسترسی به شبکه جهانی وب غیر از مزایایی چون دانلود، تماس با دوستان و جستجو، یک مزیت بزرگ دارد، آموزش الکترونیک!

همه ما این ایام به شبکه جهانی وب دسترسی داریم و از آن برای انجام کارهایی مانند جستجو، دانلود، به روز کردن برنامه ها، تماس و پیغام رسانی  استفاده می کنیم. با اینحال آیا می دانید یکی از مزایای شبکه جهانی وب اموزش است؟ بله شما قادر اید از روش شبکه جهانی وب آموزش مشاهده نمائید و حتی مدرک تحصیلی هم دریافت کنید. حقیقتا لازم است بگوییم، با پیشرفت فن آوری، امروزه ناممکن ها هم ممکن شده اند.

 

آموزش بنا شده بر شبکه جهانی وب ، امروزه به آموزش الکترونیک مشهور شده است.این نمونه آموزشی در کل شامل آموزش از روش دوره هایی که از روش شبکه جهانی وب در دست شما قرار می گیرد تشکیل شده است. سخنرانی های انلاین، ای میل ها و کنفرانس های ویدئویی همگی از روش شبکه جهانی وب ممکن هستند.اینکار دلیل می شود کمپانی کنندگان نظرها خود عرضه کنند و راجع به آن بحث و تبادل نظر بپردازند. به علاوه از طرف دیگر صفحاتی را تحت نام منبع در دست هم کاری کنندگان قرار می دهند تا همگی از آن سود ببرند. یکی از مزایای دسترسی به صفحات اینترنتی این است که آنها خود حاوی لینک هایی نسبتا بهتر و با اهمیت تر هستند و می توان از آنها تحت نام منابع آموزشی استفاده نمود.

شما لحظه ندارید که به دانشگاه بروید، قبلا این یک معضل بزرگ برای علاقمندان به تحصیل بود.با اینحال امروزه از روش آموزش الکترونیک شما قادر اید از لحظه های بلا استفاده خود برای آموزش و گرفتن مدرک تحصیلی استفاده کنید. حتی قادر اید لحظه کلاس ها و دوره ها را خود انتخاب کنید و از دوره های متعدد آموزشی سود ببرید. دیگر نیازی نیست صبح زود از خواب بیدار شوید، اموزش ها در بیشتر مواقع در معرض شما هستند. یک دوره بنا شده بر شبکه جهانی وب معمولا شامل درس های دوره، لحظه لازم، مقالات و عرضه های مرتبط و ابزار ارتباطی می شوند.

 

 

در قبلی لحظه لازم برای تحصیل و کمپانی در کلاس های دانشگاه یک معضل برای مردم شاغل بود، با آموزش الکترونیک قادر اید به توجه به یک کارمند تمام وقت بودن، تحصیلات خود را ادامه دهید.

با اینحال جدای از این مزایا، آیا این دوره ها محدودیت هایی نیز دارند؟ بگذارید نگاهی به مزایا و معایب این دوره ها داشته باشیم.

 

 

 

 

 

 

مزایای اموزش الکترونیک

۱. شما قادر اید به لینک های متعددی در فرمت های گوناگون در مسئله لازم خود دسترسی داشته باشید.

۲.  آموزش الکترونیک  یک راه موثر برای یادگیری از روش شبکه جهانی وب است.

three. به خاطر راحتی و منعطف بودن آن، منابع  از هر جایی و در هر زمانی در معرض هستند.

four. هرکسی، از دانشجوی نیمه وقت تا کارمند تمام وقت، می تواند از این اموزش سود ببرد.

۵. آموزش بنا شده بر شبکه جهانی وب آموزشی مستقل و تعاملی عرضه می کند.

۶. از آنجایی که شما به شبکه جهانی وب دسترسی کامل دارید، قادر اید در هر لحظه و در هر مکانی تمرین کنید.

۷. شما به هیچ دستیار یا استادی وابسته نیستید.

eight. هیچ قانون سخت  و ویژه ای پیرامون آموزش نیست، حتی اخر هفته ها نیز قادر اید آموزش مشاهده نمائید و تمرین کنید.

۹. از روش چت ها و بحث های گروهی ، قادر اید اموزش های خود را با سایرین به اشتراک بگذارید و یا سوالات خود را جواب دهید.

۱۰. با بهره برداری از آموزش های ویدئویی قادر اید بهتر اموزش مشاهده نمائید و حتی از ابتدا مجددا و مجددا اموزش ها را بازبینی کنید.

 

معایب اموزش الکترونیک

خوب، لازم است بگوییم به معایب فراوانی پیرامون اموزش الکترونیک اشاره نشده است. یکی از عظیم ترین این معایب این است که شما تنها از لحاظ تئوری اموزش می بینید و خبری از کاربری عملی این آموزش ها نیست و در رفتار اختلاف و مشکلاتی بروز خواهند کرد. تجربه آموزش رو در رو را از دست می دهید که این امکان دارد برای برخی از فراگیران مشکلاتی ایجاد کند.

۱. بسیاری از ابزارهای آرزیابی آنلاین به سوالات محدودی، محدود شده اند و راحت هستند.

۲. در باب امنیت دوره های آموزشی سوالاتی مطرح شده است.

three. مسئولیت نوشتاری مقالات دانشجویان جای پرسش دارد چرا که وقتی دانشجو را نمیبییم هر کسی می تواند به جای وی کار پژوهشی انجام دهد.

four. ارزیابی های رایانه ای بیشتر علاقه به دانش محوری دارند تا رفتار- محوری.

با این وجود بحث پیرامون ی این مزایا و معایب از حوصله این مقاله به دور است، با اینحال اکثر معایبی که در منابع گفته شده اند در آموزش های حضوری نیز اتفاق می افتند. امروزه سیستم های آزمون و دیزاین آزمون ویژه آموزش الکترونیک دیزاین شده اند که در آن ها اساتید سوالات خود را برنامه می کنند و از سوالات پیش ساخته خبری نیست. به علاوه از طرف دیگر برخی دوره ها به روش حضوری – الکترونیک انجام می شود که در آنها امتحان و ارزیابی دوره ها حضوری انجام می شود.

پیرامون کار پژوهشی دانشجویان نیز اگر تماس بین دانشجو و استاد در دوره ارتباطی بنا شده بر آگاهی و دوستی باشد، دانشجویان با علاقه و شور و شوق حاضر به انجام کار و تکالیف خواهند بود و از تقلب خبری نخواهیم شنید.

با مشاوره با طراحان دوره های آموزشی، سعی کنید دوره های خوب و بهتری صرف نظر ازاین معایب بوجود بیاورید.

 

منابع:

elearningindustry.com

advantages-and-disadvantages-of-elearning

authenticity of a selected pupil’s work

بخش آموزش الکترونیکی سایت آن رد، تهیه : سید خاموشی

تنظیم: زینب شاه مرادی