آموزش دی وی دی |مجله آموزشی مقالات آموزشی, ترفندهای آموزشی

به چه نحو از منابع آموزشی آزاد برای دوره های آنلاین بهره ببریم (۲)

به چه نحو از منابع آموزشی آزاد برای دوره های آنلاین بهره ببریم (۲)

منابع آموزشی آزاد می توانند راه حلی جالب و فرضیه آل برای پیشرفت دوره های الکترونیک باشند. در صورتی که کارتان مجوز داشته باشد قادر اید با بازنگری معلومات مرتبط به دوره، با به کارگیری منابع آموزشی آن ها را دستخوش تغییر کنید. با وجود این که امکان دارد در این بین قسمتی را بیابید که انطباقی با نیت دوره آموزشی شما نداشته باشد!! 

به چه نحو از منابع آموزشی آزاد (Open Training Useful resource ) در دوره های آموزشی آنلاین بهره ببریم؟

منابع آموزشی آزاد که به اختصار (OERs) عنوان می شوند منابع گسترده ای هستند که به روش رایگان در دست عموم قرار می گیرند. این نوع منابع آموزشی به کمپانی کنندگان و متقاضیان یادگیری این امکان را می دهند تا به گسترش خود پرداخته و یا درک آنان را از مطالب عمیق تر می سازد. (مطالب می تواند موضوعاتی ویژه و یا انجام وظایف کاری فرد باشد.)

 

 

همان شکلی که که در قسمت قبلی هم بیان کردیم قبل از شروع هر کاری به قانون کپی رایت توجه کنید. اگر بخواهید دوره خود را برای کشورهای دیگر نیز قرار دهید بی تردید نیاز به مجوز خواهید داشت. به علاوه از طرف دیگر مردم می بایست به سادگی به انباری از معلومات که شما برایشان مقرر کرده اید دسترسی داشته باشند با اینحال از کارهای سرسری خورداری کنید. منابع را به شکلی انتخاب کنید که بتوان به روش ۱۰۰% کیفیت آن ها را تضمین کرد.

 

بهره برداری از OER ها برای الهام گرفتن

OERها معمولا برای طراحان حرفه ای که به پیشرفت دوره های آنلاین می پردازند بینهایت جذاب و فرضیه آل است. آن ها از این مهلت برای الهام گرفتن استفاده می کنند که به چه نحو دوره بعدی را خراب تر سازند. از این محتواها بهره ببرند و یا به چه نحو می توانند با قلم موی خلاقیت خود دوره را زیباتر رنگ کنند. برای نمونه: شما تصمیم گرفته اید تا یک سناریوی بنا شده بر وظیفه دیزاین کنید که به نحوی تجربه ای از جهان حقیقی برای شما ممکن کند، نیاز است که مراحل و توانایی درگیر با آن وظیفه را در ابتدای کار است کنید، OERها به خوبی می توانند به شما کمک کنند علی الخصوص اگر قادر باشید یک OER پیدا کنید که به وسیله یک کارشناس همان مسئله مورد نظر شما ساخته شده باشد. این امر می تواند باعث صرفه جویی در لحظه و هزینه های شما شود. توجه داشته باشید که دانش مانند یک ثروت در دهه های واپسین در دست ما قرار گرفته است، از این ثروت به خوبی و در جهت افزایش خود و دیگران بهره ببریم. تجربه ای که فرد در یک فایل ساده Phrase در دست همگان قرار می دهد و یا ضبط یک فیلم چند دقیقه ای نحوه بهره برداری از یک نرم افزار را به اشتراک می گذارد، بسیار ارزشمند است بدلیل آنکه ساعت ها تجربه پشت آن می باشد! با اینحال اگر بخواهید محتواهای مفید به اشتراک این انفجار معلومات گم نشود باید برای انتخاب مطالبی که در طول روز مطالعه می کنید و محتواهای منتخب خود را (خصوصا محتواهای OER) را برای تحقیق و مطالعه و استفاده در دست آن ها قرار دهید.

 

 

بازنگری منابع برای ایجاد دوره های جامع

اگر مجوز Artistic Remark دارید که به شما اجازه تغییر دادن محتواهای درسی را می دهد. خوب است اهداف خود را بازنگری کنید تا محتوای  OERتا دقیقا با محتوای مورد نظر شما منطبق باشد. به طرز مثال شما قصد دارید به دانشجویان سال خود نحوه منبع دهی، شماره گذاری، فهرست بندی، …. و دیگر فرمت های صحیح مقاله نویسی و نگارش انتهای نامه را آموزش دهید. فیلمی از نوع OER دریافت کرده اید که اگر بخواهیم جمع بندی کنیم در باب کار با phrase 2016 است شما اجازه دادید تا در این فایل تغییری حاصل نمایید. امکان دارد در این فایل بخش هایی وجود داته باشد که با نیت شما منطبق نباشد! به طرز مثال بخشی مرتبط به روش Mail Merge این بخش را از فیلم آموزشی خود حذف کنید. هر جنبه ای از فایل شما بطور کلی منطبق بر اهداف آموزشی تان هست استفاده کرده و مابقی را دور بریزید. این روش ساده برای کمپانی ها و سازمان های بزرگ فرضیه آل است خصوصا آن هایی که با کمبود بودجه مواجه اند و یا تجربه فراوانی در خصوص دوره های آنلاین ندارند. با سادگی کفایت می کند تا منابع بدون محدودیت مجوز رایگان بیابند و با یک پلتفرم اماده و ساده به اجرا دوره و پیشرفت آموزش بپردازند.

منابع:

۷ Ideas To Use Open Academic Sources In On-line Coaching” CHRISTOPHER PAPPAS”

www. elearningindustry.com

Using Open Academic Sources To Advance On-line Studying

بخش آموزش الکترونیکی سایت آن رد، تهیه: سید خاموشی

تنظیم: زینب شاه مرادی