آموزش دی وی دی |مجله آموزشی مقالات آموزشی, ترفندهای آموزشی

به چه نحو تمام یک وب‌سایت را دانلود کنیم؟

 

 

آیا می‌خواهید تمام یک صفحه وب را دانلود کنید تا بعدا آن را در حالت آفلاین ‌مشاهده نمائید؟ آیا برای مدت زمانی به شبکه جهانی وب دسترسی ندارید، با این وجود می‌خواهید از وب‌سایت‌های مورد توجه خود عقب نمانید؟ اگر مانند ما از فایر‌فاکس استفاده می‌کنید، پس این افزونه برای شما و نیاز‌های شما دیزاین شده است.
به نوشته تابناک، دانلود یک صفحه وب به تمامی می‌تواند کاربری‌های بسیاری داشته باشد؛ اعم از دسترسی به عکس ها و محتوای تارنما به شکل مستقیم و از روی سیستم، تا مطالعه وب‌سایت در حالت آفلاین.
افزونه ScrapBook – یک افزونه فوق‌العاده برای فایرفاکس است که به شما اجازه می‌دهد، صفحات وب را دانلود و آنها را در حالتی بطور کلی ساده مدیریت کنید. خصوصیت جالب توجه این افزونه این است که ساده، سبک و روان، دقیق بوده و از چندین زبان خدمات رسانی می‌کند. با این افزونه وب‌سایت‌ها در حالت آفلاین بطور کلی مشابه به حالت آنلاین آنها رفتار می‌کنند.

نصب افزونه ScrapBook

اگر از تازه ترین ورژن فایرفاکس – ورژن ۳۳ – استفاده می‌کنید، قبل از نصب افزونه باید یکسری از تنظیمات را انجام دهید. به شکل پیش فرض آیکون این افزونه در هیچ جای مرورگر قابل مشاهده نیست. با این وجود تنها راه بهره برداری از آن با کلیک راست است. بعد از نصب افزونه در مرورگر روی نوار ابزار خود کلیک راست کرده و گزینه Customise را برگزینید.

در صفحه Customise آیکون این افزونه را می‌بینید که میتوانید آن را کشیده و بر روی نوار ابزار رها کنید در انتهای بر ‌دکمه Exit Customise کلیک کنید.

به علاوه از طرف دیگر قبل از بهره برداری از این افزونه، ممکن است بخواهید عده ای از تنظیمات آن را تغییر دهید. برای این کار ‌روی منوی فایرفاکس کلیک کرده و گزینه Add-Ons را برگزینید.

سپس بر ‌گزینه Extensions از پنل سمت چپ کلیک کرده و با گزینش گزینه ScrapBook بر روی دکمهOptions کلیک کنید.

در این صفحه می‌تواند کلید‌های میانبر افزونه، جای ذخیره وب‌سایت ها و صفحات وب و به علاوه از طرف دیگر عده ای تنظیمات دیگر را تغییر دهید.

بهره برداری از افزونه برای دانلود صفحات وب

حال بگذارید نحوه دقیق بهره برداری از این افزونه را مرور کنیم. در ابتدا وب‌سایتی که قصد دانلود آن را دارید باز کنید. ساده‌ترین راه برای دانلود کل تارنما یا صفحات آن، کلیک راست بر روی صفحه و انتخاب گزینه Save Web page یا Save Web page As… از منوست. این دو گزینه به وسیله ScrapBook اضافه شده است.

گزینه Save Web page به شما اجازه می‌دهد ‌یک پوشه برای ذخیره را انتخاب کنید و سپس‌ اتوماتیک تنها همان صفحه را دانلود می‌کند. اگر به گزینه‌های بیشتری نیاز دارید از گزینه Save Web page As… استفاده کنید. تحت این شرایط پنجره تازه ای باز می‌شود که گزینه‌های بیشتری در دست شما می‌گذارد.

اساسی ترین بخش‌ها در این پنجره، بخش Choices و Obtain linked information و سپس In-depth save است. به شکل پیش فرض این افزونه تنها عکس ها و Type‌ها را دانلود می‌کند؛ با اینحال اگر صفحه شما برای اجرای دقیق به اسکریپت‌های جاوا نیاز دارد، میتوانید گزینه JavaScript را نیز اکتیو کنید.
در قسمت Obtain linked information نیز تنها عکس ها به شکل پیش فرض انتخاب شده است؛ با اینحال امکان انتخاب همه گزینه‌های دیگر نیز برای شما می باشد. این گزینه‌ها در عده ای از وب‌سایت‌ها که حاوی فایل‌های PDF یا Phrase هستند، بسیار کاربردی است.
در ‌‌نهایت در قسمت In-depth Save میتوانید مکانیزم دانلود را تعیین کنید. به شکل پیش فرض این افزونه در جستجوی هیچ لینکی در صفحه وب نمی‌رود و در حقیقت این گزنه بر روی ۰ تنظیم شده است. اگر عدد ۱ را انتخاب کنید، کل صفحه وب همچنین همه صفحات لینک شده در این صفحه را دانلود خواهید کرد. عدد ۲ به همین ترتیب، کل صفحه حال حاضر، صفحات لینک شده در آن و همه صفحات لینک شده در آن صفحات را دانلود خواهد نمود.

در انتهای کفایت می کند ‌بر ‌دکمه Save کلیک کنید تا روش دانلود شروع شود؛ با اینحال خوب است در همین جا ‌روی دکمه Pause کلیک کنید، از آنجاییکه یک نکته مهم می باشد. همان گونه که در عکس ‌می‌بینید، این افزونه هر چیزی را که بر روی صفحه می باشد، از نمونه آگهی ‌دانلود می‌کند؛ با اینحال آیا شما واقعا به این آگهی نیاز دارید؟ پس خوب است روی دکمه Pause کلیک کرده و گزینه Filter را برگزینید.

بهترین گزینه‌هایی که میتوانید در این بخش انتخاب کنید، Limit to Area و Limit to Listing است. به علاوه از طرف دیگر اگر دقیقا می‌دانید ‌کدام صفحه را می‌خواهید، میتوانید اسم و آدرس آن را در قسمت Filter By String وارد کنید. این گزینه کمک فراوانی به صرفه‌جویی در پهنای باند شما می‌کند.
در انتهای مجددا ‌با کلیک بر‌ دکمه Begin روش دانلود را شروع کنید که بسته به سرعت شبکه جهانی وب و حجم وب‌سایت، لحظه آن متغیر خواهد بود.
منبع مقاله : رجانیوز